Чи буде підвищення зарплати вчителів в Україні в 2020 році
Коли вчителям підвищать зарплату в Україні, чи буде підвищення заробітної плати вчителям України в 2020 році – питання, що цікавить всіх представників цієї професії в країні. Від доходу, який отримують педагоги, власне як і кожна людина, залежить його благополуччя, моральне задоволення та соціальна захищеність. І як наслідок, відповідальність щодо виконуваної роботи та її якості.
І так, розберемося, що говорить державна влада щодо вчительських зарплат.
Станом на 2019 рік дохід педагогів (якщо не враховувати надбавки) становили від 3 до 4 тис. гривень, в залежності від регіону.
Для 2020 року в Держбюджетом була закладена сума в розрахунку на зростання прибутковості представникам сфери освіти. Попередньо була озвучена цифра в 9% – саме на скільки зростуть зарплати українських вчителів.
Також, для педагогів ввели додаткові надбавки до зарплати, а саме за:
- стаж роботи;
- престижність;
- додаткові години роботи (факультативи, додаткові, гуртки і т.п.);
- звання, категорія;
- рівень школи (клас і тип).
На 2020 рік закладено суму в 2,2 млрд. грн, виділених на надбавки вчителям, за престижність спеціалізації “педагог”. Також, в категорію для надбавки, потрапили такі фактори як перевірка зошитів учнів, викладачі математики та мов. При цьому було встановлено обмеження на розмір надбавки, що становить 15-30% від окладу.
Не залишили без уваги і молодих вчителів, що мають менше 10 років досвіду. Для них будуть інші цифри – з 1 січня 2020 року закладено 10 прожиткових мінімумів, а це близько 21 тисячі гривень. Близько 74 тис. педагогів будуть отримувати такі зарплати вже в цьому році.
На багатьох форумах, де вчителі ведуть обговорення найрізноманітніших тем, так само дискутують і над цим питанням – одноразова це буде виплата або практикуватимуть і в наступні кілька років. Також у багатьох виникають припущення того, що такі виплати будуть відбуватися в рахунок фонду 13-ї зарплати, тобто приємний бонус перед Новим роком, як це зазвичай було, можливо надалі можна не чекати. Але при всьому цьому, є великі сумніви, що такий розклад все ж дасть бажаний результат – тобто стимул до роботи в сфері освіти молоді.
Що ж стосується надбавки за престижність, то тут йде спеціальний розрахунок з урахуванням освітньої субвенції. Її виділяють з держбюджету на місцеві, потім щоб виплачувати зарплати представникам середньої та власне загальної освіти . Дані кошти розраховуються за певною формулою.
Згідно з українськими законами, в середньоосвітніх закладах, класи з учнями не повинні перевищувати 30 осіб. Як всім відомо з власного досвіду – в школах нашої держави такі норми не витримуються, при чому іноді з досить великим відхиленням як в більшу так і в меншу сторону, особливо в великих містах. За таке розбалансування навантаження на вчителів – міністерство освіти могло б ввести якісь бонуси, надбавки, розробили б оптимальну систему компенсації або тому подібні речі – і результат не змусив би себе довго чекати.
Зарплати вчителів, зазвичай, нараховувалися за якоюсь незрозумілою і складною розмірною сіткою, тому були проведені якісь спроби з питання освіти щодо спрощення цієї схеми нарахування. Якщо законопроект (про повну загальну середню освіту) все таки буде прийнятий, то буде введений в дію вже найближчим часом. В цьому випадку посадовий оклад планують довести до більш ніж 3-х прожиткових мінімумів. З цього питання дуже багато дискутували і навіть проводили масштабні акції протесту, вимагаючи виконати статтю 61 ЗУ про освіту, згідно з яким уряд мав би в кілька етапів збільшити зарплату вчителів до цілих 4 прожиткових мінімумів до кінця 2023 року.
Поки ми на стадії якогось компромісу, який вже ухвалив Кабмін України (від 01.07.2019) номер 822 і відповідно до нього – з 01.01.2020 року ставка зарплати вчителів становить 2,5 прожиткових мінімумів, і кожен наступний рік буде зростати на 0,5.
Прийнявши до уваги сьогоднішню ситуацію в парламенті, педагогів хвилює той факт, що члени партії “Слуга народу” підкреслили, що проголосують “за” вибір Комітету, так як там працюють справжні професіонали. Тому єдине, що залишається сьогодні вчителям – спостерігати за тим, що відбувається звершення “великих” справ нашими “слугами” щодо цього законопроекту. Чекати правок, уточнень і фінальних рішень, які в будь-якому випадку, повинні поліпшити фінансове становище педагогів.
Ну що ж, сподіваємося і віримо в наших “слуг”!