ДПА в 2020 році буде безпосередньо у формі ЗНО – нововведення

Висновки про ефективність проведеної освітньої реформи можна буде робити на основі річних оцінок учнів та балів, набраних під час ЗНО та ДПА. Отримані дані дають змогу урядовцям промоніторити якість навчання в різних областях, виявити предмети та теми, з якими у школярів виникають  найбільші труднощі, а також продовжувати наступні зміни: змінювати застарілі методи навчання, вводити інноваційні механізми, здійснювати перерозподіл навантажень на дітей, створювати експериментальні класи та ін. Як і в минулому році, в новому також передбачаються деякі зміни в системі оцінки знань. Про те, яким буде ДПА в 2020 році і піде мова дальше.

 

Чи відмінять ДПА?

Чутки про відміну ДПА, як дають зрозуміти останні новини з Міністерства, виправдані лише на половину. Сам такий інструмент оцінювання рівня знань збережеться та буде і дальше використовуватися, однак, не в усіх класах. У випускному – 11 класі – учні здаватимуть ДПА в 2020 році безпосередньо у формі ЗНО. Власне, цього вже кілька років підряд добиваються батьки та вчителі школи. Немає сенсу, вказує більшість педагогів, здавати подвійні іспити. Це, по-перше, ускладнює оцінку рівня знань учня (наприклад, якщо результати виявляться досить різними), а, по-друге, спричиняє більше навантаження на школярів, адже ДПА та ЗНО не завжди проводились в однаковому форматі. Більш важливо, щоб випускники зосередились на успішній здачі тестів ЗНО, адже саме від цього іспиту залежить де вони будуть навчатись в подальшому.

Разом із тим, ДПА залишається актуальним питанням для учнів 4-х та 9-х класів.

Основні цілі державної атестації

Державна підсумкова атестація, як вже було сказано раніше, залишається ефективним інструментом моніторингу якості навчання в українських школах. Разом із тим, таке екзаменування допомагає з’ясувати та вирішити і ряд інших питань.

  1. Оцінити рівень знань українських дітей з певних предметів.
  2. Оцінити ефективність педагогічної роботи вчителів в різних містах, областях, місцевостях, а також закладах різного ступеня.
  3. Зробити висновки про ефективність реформування сфери освіти, а також окремих методів навчання.
  4. Розподілити школярів 4-х класів по різних класах, відповідно до природних здібностей та схильності до вивчення того чи іншого предмету.
  5. Визначити здатність школярів дев’ятих класів до подальшого навчання в школі, а також спеціалізованих ліцеях, технікумах чи професійних училищах.

Здаючи ДПА, школярі демонструють своє бажання навчатися та проходити різноманітні перевірки знань. Окрім цього, атестація (як і будь-який інший іспит, зріз знань) стимулює учнів не пропускати навчання, сумлінніше навчатися.

Разом із тим, така атестація стає і своєрідним тренуванням перед більш відповідальним іспитом – ЗНО. Розуміючи, що таке екзаменування та як до нього підготуватися, діти більш спокійно ставляться до основного шкільного випробування.

Як буде проводитися Державна атестація в 2020-му році?

Багатьох батьків та дітей цікавить питання: чи будуть використовуватися тести для ЗНО під час ДПА. Однозначно відповісти поки що неможливо. На відміну від ЗНО, Державна атестація проводиться не незалежною комісією, а вчителями тієї ж школи, де вчиться дитина. Місце проведення – рідна школа, що, безумовно, позитивно впливає на психоемоційний стан учнів.

Що ж стосується самих завдань, то кожен шкільний заклад буде складати їх самостійно. Міністерство дає свої основні рекомендації, але остаточний вигляд ДПА буде залежати від педагогічного колективу закладу. Важливим моментом залишається те, що екзаменування буде проходити в письмовій формі. Разом із тим, вчителі можуть запропонувати як завдання із тестами, так і з розгорнутими відповідями.

 

Як оцінюється ДПА та на що впливає?

Підсумкова державна атестація повинна оцінюватися за стандартною дванадцятибальною шкалою. Де 12 – це максимальний бал за правильну та вичерпну відповідь на усі запитання (завдання), а 1-3 – незадовільна оцінка. Для кожного завдання буде встановлюватися максимальний бал оцінювання. Відтак, сума цих балів і буде результатом за атестацію.

Оцінка за ДПА виставляється в окремій графі класного журналу та, разом із оцінками за кожну окрему чверть, визначає кінцевий бал за рік з конкретного предмету.

 

Обов’язкові предмети для здачі ДПА в 2020 році

Закінчуючи четвертий клас (молодшу школу), учні здаватимуть лише 2 обов’язкові предмети.

  1. Українська мова – окремо бали будуть рахуватися за читання, окремо – за знання української мови.
  2. Математика.

Міністерство освіти дає змогу замінити ДПА з української мови та екзамен з мови національної меншини, але тільки в тому разі, якщо в навчальному закладі заняття проводяться на мові нац. меншини, або така викладається як окремий предмет. Батьки чи офіційні представники учня повинні заздалегідь звернутися до педагогічної ради закладу з відповідною заявою-проханням про це.

Що ж стосується школярів дев’ятих класів, то їм доведеться здавати 3 екзамени.

  1. Українська мова.
  2. Математика.
  3. Один із таких предметів на вибір учня:
  • Іноземна мова;
  • Біологія;
  • Фізика;
  • Всесвітня історія;
  • Історія України;
  • Біологія;
  • Інформатика;
  • Географія;
  • Хімія;
  • Основи правознавства;
  • Зарубіжна література.

Хто може не здавати підсумкову атестацію?

Як і минулого року, в 2020-му не здавати Державну підсумкову атестацію мають право деякі категорії школярів. До них відносяться:

  • Діти, які мають проблеми зі здоров’ям та, у зв’язку із цим, проходять лікування у спеціалізованих реабілітаційних центрах;
  • Особи, які мають проблеми із здоров’ям, що стосуються нервової системи та опорно-рухового апарату;
  • Школярки, які стали мамами, або перебувають у допологовій відпустці;
  • Дев’ятикласники, які беруть участь в олімпіадах, змаганнях, конкурсах міжнародного рівня;
  • Учні, які вже отримали нагороди чи сертифікати за знання певного предмету можуть звільнятися від складання ДПА лише з цього предмету;
  • Форс-мажорні обставини, стихійне лихо, внаслідок котрого учень не зміг підготуватися до іспитів.

Варто звернути увагу, що звільнити від іспиту педагогічна рада може лише на основі певного документи – виписки із лікарні, відповідного сертифікату, диплому чи запрошення на конкурс тощо.

 

Що нового?

Окрім того, що ДПА для випускників пройде у формі ЗНО, в 2020-му році будуть  і деякі інші особливості цієї системи оцінювання.

  1. Хороші результати на міжнародних мовних іспитах з цього року можуть стати підставою для зарахування ДПА з певного предмету.
  2. Учні коледжів, технікумів, що отримали низькі бали з ДПА в минулому році, в новому можуть їх перездати.
  3. Школярі, що перебувають в слідчому ізоляторі, можуть здавати ДПА. Усі турботи щодо організації та проведення екзамену «лягають на плечі» адміністрації навчального закладу, за яким закріплюється відповідне СІЗО.
  4. У зв’язку із міжнародним конфліктом, російську мову виключено з переліку навчальних предметів, з яких можна здавати ДПА.
  5. Школярі, яку перебувають на тимчасово окупованих територіях мають право складати іспити екстерном в будь-якому із навчальних закладів, що рекомендуються Міністерством освіти.
  6. Екзамени з іноземних мов будуть вміщувати завдання з аудіювання. Це стане своєрідним тренуванням перед ЗНО.

Коли здають ДПА?

Що стосується шкільних екзаменів, то чіткі дати проведення встановлюються лише для ЗНО. Для Державної підсумкової атестації точних вказівок немає. Тому точну дату обирає педагогічна рада закладу та завчасно попереджає про це батьків та учнів.

Як показує досвід попередніх років, більшість шкільних екзаменів в українських школах проходять в період з 27 травня по 14 червня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *