Великий піст 2020: що не можна їсти, коли починається
Мабуть, немає такого християнина, котрий би не хотів дізнатися коли починається великий піст цього року. І це цілком зрозуміло. Адже Великий піст – найтриваліший та найсуворіший піст в усіх історичних церквах. Традиційно розпочинається він за 7 тижнів до святкування Великодня.
Початок Великого посту 2020
Оскільки Воскресіння Христове (Великдень) відноситься до перехідних свят, а тому відзначається в різні дати, і сам Строгий піст розпочинається в різний період. Кількість днів може бути різною, але так чи інакше, пов’язана із символічною цифрою 40.
В 2020 році Великий піст розпочинається в понеділок 02.03. Завершується він напередодні Великодня – в суботу 18.04. Таким чином, не складно полічити скільки днів Великий піст в цьому році буде тривати: 48 днів.
Історична основа
Християнською церквою було встановлено Великий (Страсний, Строгий) піст, як пам’ять про поневіряння Спасителя в пустелі. Незважаючи на спокуси, Ісус відмовився від усіх благ, зокрема й від їжі. Останній тиждень (Седмиця – від 7 днів) присвячена спогадам про останні дні Ісуса на землі, його страждання, витривалість та смерть.
Передує Великодньому посту свято із назвою Масляниця. В Україні цей день також називають Запустами. Це останній день, коли перед багатоденним обмеженням можна досхочу накуштуватися м’ясного.
Перший день посту – Чистий понеділок. В цей день, як і в 3 наступні, в храмах будуть читати канон покаянний Андрія Критського.
Другий тиждень – період тиші. Це чудовий час для того, щоб зануритись в свої внутрішні переживання, обдумати цінність свого життя та налагодити стосунки з Господом через каяття та молитву.
Третій тиждень ще називают Хрестопоклонним. Врто згадати про ту жертву, яку Господь віддав заради людства і кожного з нас зокрема. Хрест – символ розп’яття.
Четвертий тиждень не має якоїсь особливої назви, але присвячується він вірі. Будучи негідними та грішними, християни все ж не повинні втрачати надії на прощення та віри в в спасіння.
Седмиця пальмових гілок – п’ятий тиждень. Завершується він Лазаревою суботою. Присвячується чуду воскресіння Лазара – одного із земних друзів Ісуса.
Квітконосний тиждень – шостий за рахунком. За 7 днів до Великодня християни згадують і той момент, коли Ісус вперше прибув в Єрусалим. Тоді його радо зустрічали ті, хто зовсім скоро бажатиме його розп’яття. В неділю українці освячують вербні гілочки, що символізують чистоту, а також відродження природи.
Страсний тиждень – останній за рахунком та найбільш суворий. Згадати про усі страждання та приниження, а також людську недосконалість, та, попри це, шанс на Спасіння – обов’язок кожного християнина.
Важливі дати під час Великого посту 2020
В 2020 році на період Великого посту припадає кілька важливих для християнського світу дат.
07.04 – Свято Благовіщення Пресвятої Богородиці. Одне із 12-ти найбільший свят в році. Символізує той день, коли Богородиця дізналась про свою непорочну вагітність та майбутнє народження Сина.
11.04 – Субота Лазарева. Припадає напередодні Вербної неділі. Церква згадує про день, коли Ісус воскресив Лазаря.
12.04 – Вербна неділя. Християни понесуть до храму на освячення гілочки верби. З цього дня залишається рівно тиждень до свята Великодня.
17.04 – Страсна п’ятниця. Особливо строгий піст, а тому краще від їжі в цей день відмовитися.
Основні правила Великого посту
- Напередодні Великого посту, або під час посту християни повинні посповідатися та причаститися.
- Молитви у Великий піст повинні читатися щодня. Супроводжуються вони земними поклонами.
- Відмова від їжі тваринного походження на увесь період посту.
- Відмова від алкоголю та паління цигарок.
- Не можна вінчатися.
- Не можна брати участь у гучних святкуваннях, голосно слухати музику, танцювати та надміру веселитися.
- Обмежити себе у тілесних розвагах.
- Відвідувати щонедільні богослужіння.
- Більше уваги приділяти милосердю. Допомагати людям, котрі перебувають у важких обставинах. Проводити час з рідними.
- Читати Біблію.
- Не конфліктувати, уникати поганих думок, обману та всього шкідливого для душі.
Строгий піст: що можна їсти?
Найбільш строгими днями тижня вважаються – понеділок, середа та п’ятниця. Саме тому в ці дні варто мінімізувати споживання їжі. Дозволяються продукти, котрі не входять в перелік виключених (молочні, м’ясні, яйця), не є жирними та не потребують термічної обробки. Це можуть бути сухофрукти, овочі та фрукти свіжі, квашені чи мариновані, горіхи, мед, гриби.
По четвергах та вівторках можна готувати гарячі страви. Проте вони не повинні містити жиру. Для прикладу, це можуть бути різні пісні супи (наприклад, овочевий або грибний), каші, печені овочі, печені фрукти (яблука з гарбузом, наприклад), макаронні вироби. Дозволяється пити каву, чай, різноманітні узвари.
В суботу та неділю віряни можуть готувати улюблені страви на основі олії. В ці дні вже буде простіше запікати овочі, можна приготувати пісні голубці (з картоплею), вегетаріанський червоний борщ, кабачкові чи яблучні оладки, різноманітні каші із засмажкою, а також салати, заправлені оливкою чи соняшниковою олією.
В окремі дні можна дозволити собі і рибні продукти. Запекти, відварити чи посмажити рибу можна в свято Благовіщення та день Входу Господнього в Єрусалим.
В Лазареву суботу можна споживати рибну ікру.
Яка їжа в Строгий (Великий) піст забороняється?
Харчування в Строгий піст повинно бути дуже обмеженим. Не потрібно багато часу приділяти кухні та догоджанню власним смакам. У Великий піст більше потрібно думати про їжу духовну. Відмовитися протягом усіх днів посту краще від:
- м’яса (в будь-якому його вигляді);
- молочних продуктів;
- молока;
- алкоголю (окрім вина).
Доречною стане відмова від смаколиків, якими християнин найчастіше тішить себе, зокрема: солодощів, морепродуктів, різноманітних напоїв, делікатесів.
Не таким суворим може бути піст для осіб, які важко фізично працюють, мають проблеми зі здоров’ям, дітей, вагітних жінок та літніх осіб.
Календар харчування
Поденний календар харчування у Великий піст 2020 (що можна їсти) дасть змогу вірянам більш уважно дотримуватися свого обов’язку.
Тиждень 1-й (02.03-08.03)
02.03 – особливо строгий піст. Якщо людина може відмовитися від їжі, тоді краще цей день провести без неї. Дозволяється пити воду.
03.03 – день сухої їжі. Можна їсти чорний хліб, а також горіхи, сухофрукти, мед, сир.
04.03 – споживання сухої їжі.
05.03 – споживання сухої їжі.
06.03 – споживання сухої їжі.
07.03 – гарячі пісні страви. Замастити їх можна олією (але не маслом чи іншим жиром тваринного походження).
08.03 – дозволяються гарячі страви з додаванням олії та дуже незначна кількість вина.
Тиждень 2-й (09.03-15-03)
09.03 – як і кожен понеділок Великого посту (окрім першого та останнього), дозволяється споживати суху їжу.
10.03 – споживаємо гарячі пісні страви без рослинного жиру.
11.03 – суха їжа.
12.03 – гарячі страви без рослинного та тваринного жиру.
13.03 – споживання «сухих» продуктів.
14.03 – батьківська субота. Можна приготувати будь-які пісні страви.
15.03 – пісні страви. Трішки вина.
Тиждень 3-й (16.03-22.03)
16.03 – хліб, горіхи, сир, сухі злаки, мед.
17.03 – будь-яка пісна страва, що не містить тваринних, рослинних жирів, яєць та молочного..
18.03 – сухі продукти.
19.03 – гарячі перші чи другі страви без жиру.
20.03 – календар харчування в цей день посту передбачає таке ж харчування, що і в понеділок.
21.03 – можна улюблені пісні гарячі страви.
22.03 – як і кожної неділі Страсного посту можна вино (в дуже незначній кількості) та гарячу їжу.
Тиждень 4-й (23.03-29.03)
23.03 – споживаємо суху їжу.
24.03 – можна споживати гарячі страви знежирені.
25.03 – сухі пісні продукти.
26.03 – улюблена гаряча страва, але без олії.
27.03 – хліб, горіхи, сири та інші продукти без приготування.
28.03 – гаряча нежирна страва.
29.03 – вино, пісна тепла страва.
Тиждень 5-й (30.03-05.04)
30.03 – продукти, які не потребують приготування, зокрема: овочі, сухофрукти, хліб тощо.
31.03 – знежирені гарячі страви, наприклад: вегетаріанський борщ, рисова, пшенична чи будь-яка інша каша, заправлена олією.
01.04 – сухі продукти.
02.04 – страва без жиру, молока та яєць, олії, риби.
03.04 – пісні продукти, що не потребують приготування.
04.04 – гарячі другі та перші страви, що готуються без жиру чи олії.
05.04 – справи на олії, вино.
Тиждень 6-й (06.04-12.04)
06.04 – суха їжа.
07.04 – в цей день християни відзначають одне із найбільших свят у році – Благовіщення. Піст не є таким суворим в цей день. Дозволяється споживати рибу, морепродукти.
08.04 – окремі продукти без приготування та жиру.
09.04 – другі та перші страви не на олії.
10.04 – суха їжа.
11.04 – улюблені пісні страви.
12.04 – будь-які гарячі страви, що не містять жиру, м’яса, молока та інших недозволених під час Строгого посту продуктів.
Тиждень 7-й (13.04-18.04)
Цей тиждень останній, а тому потрібно дотримуватись посту особливо відповідально. Якщо стан здоров’я особи дозволяє, краще цілий тиждень споживати тільки сухі продукти.
13.04 – сухі продукти.
14.04 – споживання сухих продуктів.
15.04 – сухі продукти.
16.04 – сухі продукти.
17.04 – найсуворіший піст. Православні, католики та греко-католики відвідують храми та багато моляться в цей день. Бажано відмовитись від споживання їжі в цей день, або ж дуже мінімізувати її кількість.
18.04 – страва на олії.
Головною метою Великого посту є духовне та фізичне очищення, а також підготовка до одного з найбільших християнських свят в році – Великодня!