15 цікавих фактів про Різдво
Різдво – одне із найбільших свят християнського світу, адже є Днем народження самого Ісуса Христа – Спасителя, про появу якого пророкується в Старому Завіті. Це сімейне свято, а тому традиційно відзначається з молитвою та в кругу найрідніших людей. Починається святкування з урочистої літургії по всіх храмах країни та спільної коляди. В 2020-му році 7 січня – день святкування Різдва – припадає на вівторок. В Україні є багато цікавих традицій, пов’язаних із цим днем. Дідух, кутя, вертеп, коляда – неодмінні атрибути цього свята. Разом із тим, є багато інших цікавих фактів про Різдво, про які мало хто знає. Колектив Aktualno.in.ua підібрав для вас найцікавіші з них.
1. Точна дата народження Ісуса Христа. До сьогодні науковці та релігієзнавці так і не дійшли до висновку, коли саме народився Ісус. Малоймовірно, що коли-небудь людям вдасться розкрити цю таємницю та дізнатися точну дату. Разом із тим більшість істориків переконані, що найбільш ймовірно Спаситель народився навесні. На таку думку наштовхують, зокрема й згадані в Біблії пастухи.
2. Початок святкування Різдва. Перші згадки про святкування такого свята, як Різдво Христове, відноситься приблизно до 200 року нашої ери. Саме тоді олександрійські теологи дійшли до висновку, що відзначати цей день потрібно 20 травня. Іншу дату було обрано Римською церквою вже в IV столітті. 25-го грудня чимало народів відзначали день зимового сонцестояння. Окрім цього, в цей день відзначали народження сина богині Коляди – нового Сонця. Відтак, язичницькі традиції поєднались із християнськими та швидко прижились в Європі. Пройшли роки, і про появу нового Сонця вже ніхто не згадує, а от народження Спасителя відзначають у всьому світі.
На теренах нашої країни відзначати Різдво Христове почали незадовго після хрещення Київської Русі, в XI ст.
3. Вифлеємська зірка – що це? Загадкою до сьогодні залишається і явище Вифлеємської зірки. Науковці переконані, що надяскравого спалаху нової зірки через поважний вік нашої галактики бути не могло. Чим же тоді було це сяюче небесне тіло, що пройшло по всьому небу? Версій є кілька. Одна частина астрономів переконані, що мова в Біблії йде про комету Галлея, яка пронеслась по небосхилу восени 12-го року ще до нашої ери. Інші переконують, що дорогу волхвам показувало світло, що йшло від Меркурія. В день народження Спасителя, ця планета дуже близько наблизилась до Землі та відбивала світло відразу кількох зірок, а тому була такою яскравою.
4. Чому у Вифлеємської зірки 8 променів? Різдвяна Зірка є символом життя. Кількість її променів вибрано невипадково. Воно є сумою трьох чисел. Шість робочих днів, протягом яких Господь створив світ. Одного дня – сьомого – що символізує період від закінчення Творіння життя до Страшного Суду. Та ще одного дня – восьмого – що настане після Страшного Суду. Це життя вічне.
5. Історія шопки. Насправді, в Біблії немає таких точних образів, як свійські тварини (ягнята, вівці, баранці), ясла, деревця поруч із новонародженим Ісусом, до якого прийшли волхви. Такі атрибути запропонував використовувати ще в XIII ст. один із найревніших християн того часу Святий Франциск. Цій історичній особі належить ідея зображення Сина Господнього у яслах в хліву. За його задумом, потрібно було відтворити фігури у вигляді невеличких скульптурок. Сьогодні вертеп, або, іншими словами, шопка відомі по всьому світу.
6. Ялинка на Різдво. Традиція прикрашати ялинку також бере свій початок з періоду язичництва. Германські племена вважали ялинку деревом життя, адже вона ніколи не втрачає своїх гілок повністю та перебуває в циклічному відновленні. Для привернення життєвої сили німці ставили ялинки в своїх домівках. Одна із легенд розповідає, що в XIII столітті навернути до християнства язичників намагався святий Боніфацій. Під час однієї із своїх проповідей, він хотів показати, що Дуб Одіна та інші дуби священного гаю не є особливими та недоторканими. Він зрубав один із дубів. Падаючи, дерево повалило своєю вагою ще кілька міцних дубів, але ялинки зламати не могло. Боніфацій сприйняв це як знак та запропонував вважати ялинку «Христовим деревом».
Інша історія вказує, що різдвяним деревом хвойну красуню нарік Мартін Лютер в XVI ст.
Є відомості, що і в давніх римлян була традиція прикрашати свої домівки хвойними деревами.
7. Різдвяна свічка та її символ. Запалювати на столі свічку давні слов’яни почали в язичницькі часи. Вважалося, що такий вогник в домі може відігнати злих духів суворої зими. В Святий Вечір та на Різдво свічка символізує перемогу світла над силами пітьми, надію на спасіння. Також вогник свічки символізує і людське життя, шлях, який кожен із нас обирає сам.
8. Різдвяні подарунки. Обмінюватись коробочками із сюрпризами з нагоди певного свята почали ще давні римляни. Оскільки Різдво – особливо велике та важливе свято, то в багатьох країнах вирішили «підсолодити» його такими приємними подарунками.
За іншою версією, традиція дарувати подарунки пов’язана із біблійною оповіддю про трьох волхвів, що несли дари Дитяті Божому. Їхні «сюрпризи» також дуже символічні. Золото – дарунок для царів, вказує, що Ісусу судилося стати знаним, царем. Ладан – є даром Великому Архиєрею. Смирна вказувала на майбутню мученицьку смерть.
9. Перший вертеп. Перший вертеп, в якому участь брали живі свійські тварини, був організований Фанциском Азійським ще в 1224 році.
10. Омела.Використовувати омелу в лікарських потребах почали кельти. Вони вірили, що вона здатна вилікувати від ран та сприяє родючості землі. З часом в країнах Західної Європи розповсюдилася традиція цілуватись під цією рослиною.
11.Святкова хлопавка.Різдвяна хлопавка була винайдена в 1847 році. Автором цієї ідеї став один із знатних кондитерів Англії – Том Сміт. Окрім звичного конфеті, в коробочки він також вкладав невеликі іграшки та льодяники, що приносило особливу радість дітлахам.
12. У всесвітній історії знаходимо випадок, коли святкування Різдва припинило на короткий час бойові дії. Це трапилось у Франції під час Першої світової війни. На Різдво 1914 року англійські, французькі та німецькі солдати припинили ведення війни та повиходили і своїх окопів. Вони разом колядували та вітали одне одного зі святом. Через день, звісно, бойові дії відновилися. Цій історії присвячено фільм «Щасливого Різдва» (анонсований в 2005 році).
13. Одній із найстаріших колядок – «Свята ніч, тиха ніч» виповнилось понад 200 років. Композитором її став Франц Грубер, а автором – священник Йозеф Мор. На українську мову вона була перекладена в 1940 році.
14. В світовій історії відомі і факти, коли свято Різдва заборонялося на офіційному рівні. Так, в 1644 році англійці раптово оголосили це свято язичницьким та заборонили будь-яке його відзначення. Вето на святкування Дня народження Спасителя було прийняте і в 1659 році в Бостоні. Відновили святкування через 22 роки.
Схоже було і в Україні. Після революції 1917-го року як і більшість християнських свят, Різдво опинилось під повною забороною. На офіційному рівні визнання свята в СРСР відбулось аж в 1990 році. Після проголошення незалежності України, 7 січня було визнано офіційним державним святом та неробочим днем.
15. В різних регіонах України колядники ходили в різні дні. Так на Лівобережжі колядники починали сповіщати благу вість з першого дня свят – з Різдва. На Покутті – за день до того, тобто в Святий вечір. А от на Поділлі вертепи та колядники починали відвідувати домівки лише з другого дня свят – з 08.01.