8 січня 2020 – яке свято святкують та що не можна робити?

Другий день різдвяних свят – Собор Пресвятої Богородиці. Кожного року в Україні воно відзначається 8 січня. Церква вшановує Діву Марію, а також близьких до Ісуса людей.

Собор Богородиці

Святкування на честь Богородиці було встановлене в ранній період Християнської Церкви. Офіційна ж згадка, про відзначення цього дня, міститься в 79 правилі шостого Вселенського Собору, що відбувся в 680-681 роках. З цього джерела дізнаємось і про точну дату відзначення свята – на наступний день після Різдва Христового. Дата вибрана не випадково. Якщо в перший день свят християни радіють появі на світ Спасителя, то в наступний день – співають вдячні молитви Тій, хто народила Спасителя.

В Україні в цей день жінки завжди відвідували бабок-повитух, котрі допомагали їм привести дитинку на світ. Таким сільським рятівницям приносили смаколики та різдвяні наїдки.

Окрім цього, в День Пресвятої Богородиці заведено згадувати про покійних родичів. За їхні душі варто поставити і свічку в церкві.

В народі цей день також відомий як «жіночі каші». Відправляючись в гості, жінки брали із собою свою ложку (як правило, дерев’яну) та нею куштували в гостях кашу, яку для такого дня спеціально готували господарі.

Собором цей день називають тому, що разом із Богородицею також вшановують й інших близьких людей Сина Божого – Обручника Йосипа, святого Якова, котрий супроводжував Діву Марію та Йосипа під час їхньої втечі з немовлям в Єгипет, а також царя Давида – славного предка Ісуса. Останній – цар Давид – вважається покровителем музикантів, тому в Україні 8 січня прийнято слухати музик та виконувати пісня. Вважається, що така музика здатна подолати гнів та викорінити з людської душі злість. В Київські Русі вважалось, що святий Давид 8 січня грає на своїх інструментах та відганяє від християн диких звірів та розбійників, а тому нічого погано в цей день трапитись не може.

В кого іменини в цей день?

8 січня з Днем ангела варто привітати усіх жінок, названих на честь Марії, а також усіх чоловіків та хлопчиків, що отримати ймення на честь: Йосипа, Олександра, Давида, Юхима, Костянтина, Михайла, Єфима, Дмитра, Григорія, Анфіса.

Народні прикмети на 8 січня

Слідкуючи за поведінкою тварин, птахів, виглядом неба та погодою 8-го січня, українські пращури вміли дізнаватись майбутнє, зокрема робити прогноз погоди на наступний рік, а також передбачати врожайність. Чимало народних прикмет збереглося і до сьогодні.

Літо видасться холодним в тому разі, якщо День Собору Пресвятої Богородиці видасться морозяним, а за вікном пануватиме хуртовина.

Пригоріла каша в цей день вказувала на те, що незабаром почнеться сильний снігопад.

Про нічні заморозки протягом наступних тижнів свідчило активне цвірінькання синичок у цей день.

Відлиги варто чекати, якщо на вулиці чути спів зяблика.

Сніг, що липне до долонь, підказу про швидке потепління.

Сонячна погода із самого ранку підказує, що урожай цього року буде багатим, а овочі довго збережуться в погребі.

На різке потепління вказують білі, а не червоні, язички полум’я в печі.

Що варто робити?

Найважливішим заняттям в День Пресвятої Богородиці є відвідання храму та молитва до святих.

Відвідати цвинтар та помолитись за упокій своїх родичів – інша важлива справа дня.

Ті, хто вміють грати на музичних інструментах, можуть робити в цей день це досхочу.

Чого не можна робити 8 січня?

Не можна виконувати жодної важкої роботи 8 січня. Особливо остерігатись цього потрібно вагітним жінкам. Українські пращури вірили, що якщо жінка, або її чоловік знехтують цим святом та підуть до роботи, то в них може народитись дитина із фізичними вадами.

Категорично забороняється: шити, прати, в’язати, займатись будь-яким рукоділлям чи ремеслом. Разом із тим, в деяких регіонах України вважалось нормою братись чоловікам до столярних робіт в такий день.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *